Badanie geotechniczne za pomocą sondy CPTU

Sonda cptuBadania geotechniczne rozpoczyna się od rozstawienia urządzenia na punkcie badawczym. Ważne jest odpowiednie zakotwiczenie sondy. Dzięki właściwemu przymocowaniu mamy możliwość badania do wymaganej głębokości. Mocowanie wykonuje się kotwami mechanicznie wkręcanymi do gruntu. Istotne, jest takie wykonanie mocowania, aby kotwy nie zniszczyły za bardzo powierzchni gruntu. Następnym krokiem jest wypoziomowanie urządzenia, pozwoli to na uzyskanie właściwej precyzji wyników.

Do czego sprawdza się sonda CPTU?
Sondowanie CPTU idealnie nadaje się do określania parametrów gruntów słabych, na przykład organicznych, nasypowych, a także spoistych. W profilu geotechnicznym otrzymanym z badania sondą łatwo wydzielić warstwy o niższych parametrach.

Sonda CPTU pozwala na prowadzenie ciągłego pomiaru parametrów geotechnicznych. Badania uzyskiwane są natychmiast. Na podstawie zależności normowych można wygodnie z odczytanych informacji obliczyć niezbędne parametry geotechniczne.

Parametry jakie możemy zmierzyć to- opór pod stożkiem, tarcie pobocznicy, ciśnienie porowe, a także inklinację. Dane zapisywane są na dysku komputera w celu późniejszej interpretacji. Sondowanie CPTU pozwala także na wyliczenie nośności pali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *