Sondowanie dynamiczne – na czym ono polega?

sondowanie statyczneSondowanie o charakterze dynamicznym, jest dość prostą metodą zbierania danych, na temat możliwości odkształceń podłoża. Sondy dynamiczne, w przeciwieństwie do sond statycznych, są o wiele lżejsze i przede wszystkim można nimi wykonywać pomiary dosłownie wszędzie. Wadą tego rozwiązania jest to, że wyniki pomiaru nie są aż tak dokładne.

Na czym polega sondowanie dynamiczne?
Już sama nazwa wskazuje, że mamy tu do czynienia ze swoistą dynamiką. Ich przeciwieństwo – sondy statyczne – są o wiele cięższe a do swojej pracy wymagają zewnętrznych źródeł energii i komputera pokładowego. Z kolei w przypadku sond dynamicznych, wystarczą nam dwie osoby, sonda i… charakterystyczny, 10-kilogramowy młot.

Jak działa sonda dynamiczna?
Pierwsza z osób, wchodzących w skład zespołu pomiarowego, ustawia pionowo sondę. Natomiast druga, wykorzystuje wspomniany, ciężki młot, do wbijania sondy w coraz głębsze warstwy terenu. Na sondzie, znajduje się podziałka, która jest dzielona na 10-centymetrowe fragmenty. Dzięki nim, możemy zmierzyć, jak siła młotka, oddziałuje na kolejne warstwy gruntu.

Jak już wspomnieliśmy, sondowanie dynamiczne jest o wiele prostsze, niż sondowanie statyczne. Niemniej, z pewnością jest ono mniej wygodne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *